Tobulas gyvenimo aprašymas arba CV – misija įmanoma!


Darbo paieška gali tapti tikru iššūkiu. Jei CVklubas.lt portale radote jus dominančių darbo pasiūlymų, metas įdėti pastangų, kad dominantys darbdaviai pastebėtų ir jus. Čia rasite atsakymus, kaip to pasiekti.

Vienas svarbiausių dalykų ieškant darbo, yra Curriculum Vitae (CV) kūrimas. Lotynų kalboje tai reiškia „Gyvenimo kelias“, lietuvių kalboje paprastai verčiama kaip „Gyvenimo aprašymas“. Jame turi atsispindėti jūsų profesinės srities bruožai, ir tik tuo atveju, jei darbdaviui jūsų CV pasirodys patrauklus, būsite pakviesti į darbo pokalbį. 

Nustatyta, kad paprastai CV yra tiesiog permetamas akimis, tam skiriant vos kelias ar keliolika sekundžių, todėl būtina skirti daug dėmesio ir laiko šiam darbui. Per jas dviejuose lapuose turite perteikti aiškią žinutę: „aš esu tinkamiausias kandidatas į šias pareigas“. Tad kaip tas tobulas CV turėtų atrodyti?  Rašant reikėtų turėti omenyje du dalykus: turinys ir forma. Abu yra reikšmingi, tačiau turinys yra nepalyginamai svarbesnis.

CV turinys

 • Trumpai apie save. CV pradėkite nuo vieno ar dviejų sakinių apie save. Tai bus trumpas prisistatymas, kuris turbūt bus perskaitytas pirmiausia ir gali lemti tai, ar jūsų CV bus skaitomas toliau. 
 • Aiškumas, konkretumas, paprastumas. Nesiplėsdami ir be įmantrybių kuo aiškiau aprašykite, kada ir kokį įsilavinimą įgijote, kada ir kokias pareigas ėjote, už ką buvote atsakingas. Pavyzdžiui, jei jūsų norimas darbdavys yra bankas, personalo specialistui svarbiausia yra matyti ne abstrakčiai ar probėgšmiais išvardytą darbo patirtį, o konkrečiai su banko veikla susijusius aspektus – išsilavinimą, darbo patirtį finansų srityje, mokėjimą naudotis tam tikromis programomis ir pan.
 • Nemeluokite. Šis patarimas gali atrodyti juokingai, tačiau nustebtumėte sužinoję, kiek daug žmonių grubiai „pagražina“ informaciją apie savo patirtį ir kompetencijas. Nors tai ir galėtų lemti, kad būsite pakviesti į darbo pokalbį, tačiau jame kuo puikiausiai viskas atsiskleis. Meluodami galite tik pastatyti save į labai nepatogią padėtį ir apsikvailinti.
 • Nekopijuokite. Gali būti, kad CV rašyti jums seksis sunkiau, nei tikėjotės. Net tokiu atveju, venkite kopijavimo, kuris žmogui, dažnai skaitančiam CV, labai lengvai pastebimas. Geriau trumpiau, paprasčiau, bet savais žodžiais aprašykite tai, ką turite galvoje.
 • Individualizuokite savo CV. Net jei ketinate išsiųsti keliasdešimt CV, verta skirti laiko šiai smulkmenai, kuri gali būti lemtinga. Turėdami omenyje kompaniją ar darbdavį, kuriam siųsite CV, kad ir „trumpai apie mane“ paminėkite bent porą žodžių, susijusių su ta kompanija, ar papildomai į gyvenimo aprašymą įtraukite specifinį pareigų pavadinimą. Juk ir pats savo elektroniniame pašte tikriausiai iškart trinate naujienlaiškius, siunčiamus masiškai, ir atidžiau perskaitote laiškus, kurie skirti tik jums? Atkreipkite dėmesį, kad individualizuoti, tai nereiškia perdaryti CV ar išardyti standartizuotą gyvenimo aprašymą. Jis vis tiek turi atitikti standartą, tereikia tik pridėti kelis žodžius apie konkrečiai tas pareigas ar kompaniją.
 • Papildomi mokymai, kursai. Jeigu esate baigę daug įvairių mokymų ar kursų, visų išvardyti tikrai nereikia. Paminėkite porą labiausiai susijusių su pareigomis, į kurias kandidatuojate. Neverskite skaitančiojo sklaidyti ir ieškoti jo kompanijai reikšmingų punktų, nes greičiausiai jis to ir nedarys. Jei labai norite pateikti daugiau informacijos apie save, kuri nesusijusi su norimomis pareigomis, geriau glaustai ir trumpai parašykite apie tai savo CVklubas.lt profilyje.
 • Kalbos. Aiškiai išdėstykite mokamų užsienio kalbų gebėjimus. Galite rašyti savais žodžiais, arba sudaryti lentelę, kurioje būtų atskirai nurodyti kalbėjimo, supratimo ir rašymo gebėjimų lygiai pagal Bendruosius Europos kalbų metmenis. Taip pat galite paminėti užsienio kalbą, kurios šiuo metu mokotės, nors kol kas ir nesate jos įvaldęs. 
 • Rekomendacijos. Tai itin svarbi jūsų gyvenimo aprašymo skiltis, kadangi per rekomendacijas darbdavys gali įsitikinti, kad jūs išties tinkamas kandidatas. Jei manote, kad buvę darbdaviai jus rekomenduotų, būtinai nurodykite jų kontaktus. Jei tokio darbdavio neturite ar abejojate, parašykite, kad galite suteikti po darbo pokalbio. Tokiu atveju būtinai skirkite laiko ir su nurodytu asmeniu dėl to susitarkite.

CV forma

 • Apimtis. Šiuo atveju, galioja „mažiau yra daugiau“ taisyklė. Stenkitės apsiriboti dviem lapais. Pernelyg didelė apimtis ne tik nepatrauks skaitančiojo dėmesio, bet ir parodys, kad negebate atrinkti to, kas svarbu ir aktualu. Kritiškai peržvelkite savo CV ir išmeskite pašalinę informaciją.
 • Rašyba. Atidžiai patikrinkite, ar nėra rašybos klaidų. Jei pretenduojate į pareigas, kuriose reikalingas kruopštumas, taisyklinga kalba ar kompiuterinis raštingumas, rašybos klaidos gali stipriai pakišti koją.
 • Dėmesys detalėms. Prieš siunčiant CV elektroniniu paštu, prisiminkite pervadinti dokumentą. Jei rašant ir koreguojant jį Google dokumentuose jis buvo pavadintas „CV.doc“ ar panašiai, tai būtinai dokumento pavadinime paminėkite savo vardą ir pavardę, taip pat galite paminėti ir darbo skelbime nurodytas pareigas, į kurias pretenduojate, pvz.: „Vardas Pavardė CV banko oper. spec.“. Susikūrę gyvenimo aprašymą portale CVklubas.lt, galite jį tiesiog parsisiųsti pdf formatu tiesiai į savo kompiuterį, ir jį naudoti papildomose paieškose.
 • CV kalba. Jei darbo skelbimas yra anglų kalba, tai ir siųskite gyvenimo aprašymą anglų kalba. Net jei kompanija bazuojasi Lietuvoje ir nurodytas atsakingas asmuo lietuviškai kalbantis, bet darbo skelbimas yra anglų kalba, neignoruokite to. Į užsienio kalba parašytą darbo skelbimą atsakykite siųsdami CV, parašytą būtent ta kalba. Tam atvejui turėkite susikūrę gyvenimo aprašymą bent dviem kalbomis – lietuvių ir anglų, o jei domina darbo skelbimai kitomis kalbomis – turėkite ir daugiau variantų. Portale CVklubas.lt turite galimybę išsisaugoti savo CV keliomis kalbomis, o siunčiant darbdaviui tiesiog reikės pasirinkti darbo skelbimo kalbą atitinkantį gyvenimo aprašymą.
 • Apipavidalinimas. Jeigu pretenduojate į grafikos dizainerio ar bet kokias pareigas, susijusias su menais ir kūrybiškumu – duokite laisvę savo fantazijai ir leiskite darbdaviui pamatyti jūsų gebėjimus per CV apipavidalinimą. Bet jeigu jūsų pozicija su menais nesusijusi – venkite įmantrybių. Tokiu atveju jūsų CV turi būti parašytas juodu ant balto (negalioja nuotraukai), su paprastais ir aiškiai įskaitomais šriftais, vengiant  visko, kas atitrauktų dėmesį nuo CV turinio.

Susikūrę ir išsisaugoję savo tobulą gyvenimo aprašymą CVklubas.lt portale, galite žengti toliau –  tiesiog išsiųskite jį rastiems darbdaviams ir laukite pakvietimo į darbo pokalbį. 

Sėkmės!

CVklubas.lt